Tutorials
 

sprawdzian w klasie szÓstej kwiecie 2010 instrukcja dla ucznia
Odpowiada im następujący układ kratek na karcie odpowiedzi: Liczba punktów do uzyskania: 40 6. Wybierz tylko jedną odpowiedź i zamaluj kratkę z odpowiadającą jej literą – np. Staraj się nie popełniać błędów przy zaznaczaniu odpowiedzi, ale jeśli się pomylisz, błędne zaznaczenie otocz kółkiem i zaznacz inną odpowiedź.

Wspomnienia Kazimierza Górskiego* W czasach mojego dzieciństwa graliśmy w piłkę niezależnie od miejsca i pory roku. Jeśli tylko miałem w zasięgu buta coś, co przypominało piłkę, byłem gotów kiwać się, podawać, strzelać, aż do utraty tchu.

Overview
– Gdybyś jeszcze ważył choć trochę więcej – westchnął uczeń najstarszej klasy, który pełnił funkcję kapitana, a zarazem trenera. Ustalał właśnie skład drużyny na mecz z naszym tradycyjnym rywalem – sąsiednią szkołą. Dopiero gdy zarządzono dogrywkę, zadecydował: – Rozbieraj się, zagrasz! Gdy to usłyszałem, skrzydła wyrosły mi u ramion.

– Co ten dzieciak tu robi?! – wrzasnął jakiś dowcipniś. – Poczekajcie – pomyślałem sobie – już ja wam pokażę dzieciaka. Zaczęło się nie najlepiej, bo przy próbie przejęcia piłki dryblas wyższy ode mnie o głowę odepchnął mnie bezceremonialnie.

– Nie poradzę sobie w bezpośrednim starciu z rosłymi przeciwnikami, muszę uciekać przed nimi z piłką – pomyślałem. Wkrótce udał mi się manewr i niemalże przefrunąłem nad przeciwnikiem zachodzącym mi drogę. Usiłował mi jeszcze przeszkodzić boczny obrońca, ale minąłem go również, a ponieważ byłem zbyt rozpędzony, znalazłem się w samym rogu boiska.

Kolega idealnie mnie wyczuł i wystarczyło, że nadstawił głowę, by piłka przekroczyła linię bramkową. Po zawodach kapitan podziękował mi w obecności innych, podkreślając z naciskiem, że przyczyniłem się do sukcesu naszej budy. Opisuję szerzej to zdarzenie, bo odegrało dość istotną rolę w mojej piłkarskiej karierze.

Pod jego kierownictwem reprezentacja Polski odnosiła największe sukcesy. W plebiscycie czytelników tygodnika „Piłka Nożna” został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Wspomnienia dotyczą czasów, w których Kazimierz Górski był sławnym piłkarzem.

Czym wyróżniał się Kazimierz Górski spośród zawodników swojej drużyny? A. Z której wypowiedzi narratora wynika, że jest on uczestnikiem zdarzeń? A. Kazimierz Górski został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku przez A.
Latest pages
Other tutorials

About us-Contact us